Proiectul „Școala de bine” are ca scop ajutorarea  copiilor și tinerilor să se apropie de domeniul cultural, prin descoperirea faptului că arta este esențială pentru existența și dezvoltarea lor, dar și că poate fi o vocație încă nedescoperită pentru mulți dintre ei. Acțiunea este derulată de Asociația Culturală „ACT” și finanțat prin programul „În stare de bine”, susținut de Kaufland România, implementat de Fundația pentru Dezvoltarea Societății Civile. Programul  este unul de finanțare, ce oferă anual granturi nerambursabile, în valoare totală de un milion de euro, organizațiilor neguvernamentale din România. În Dolj, sunt cuprinși în proiect peste 140 de copii, cu vârste cuprinse între 9 – 19 ani, care vor participa la cele trei ateliere de teatru, dans și comunicare creativă, coordonate de actorul Vlad Bălan, balerina Corina Aldea și psihologul Bogdana Fati, organizate la Școala Gimnazială „Lascăr Catargiu” din Craiova, Școala Profesională din comuna Valea Stanciului, Asociația „Vasiliada”. Ieri, la „Lascăr Catargiu” a avut loc debutul acestor manifestări. „Este un moment deosebit pentru noi. Sunt înscriși 45 de copii, dar, la atelierele de lucru, prezența este mult mai mare, chiar nu știm cum să-i introducem pe cei mici în aceste ateliere. Partenerii noștri sunt extraordinari și, prin implicarea lor, sunt convinsă că va crește calitatea educației.

„Școala de bine” a început, în Dolj, la Școala Gimnazială „Lascăr Catargiu” din Craiova – Cuvântul Libertății

Școala de bine